ПРО ІНІЦІАТИВУ

Дослідження, які проводить ініціатива
«Як не стати овочем»

 

Дослідження українського
суспільно-політичного YouTube - 2021

(листопад 2021)

У про українських YouTube-каналів на 30% більше переглядів ніж у групи про російських (це за останні три місяці). Хоча ще рік тому останні лідирували.

Перегляди каналів групи Медведчука-Мураєва виросли, попри блокування - з 200 до 300 млн переглядів за ті ж три місяці.

12 000+ українців донатять 2+ млн грн щомісяця на Patreon.

Шарій все ще в лідерах - за рік його відео подивилися 0,5 млрд разів (хоч і половина це росіяни).

підписники каналів Зе зменшилися на 60 000 за рік.

А ще в дослідженні йдеться про антивакцинаторів, схеми блокування українських каналів і нові-старі прийоми нових-старих медіа Шарія.

Дослідження провела ініціатива "Як не стати овочем" разом з цифровим медіа-агентством "beTrue Media" дослідили 421 найбільших суспільно-політичних YouTube-каналів, які працюють на українську аудиторію. 


Аналітичний матеріал на основі дослідження вийшов на Українській правді.

 
 

Дослідження рівня інфогігієни співробітників ТОП-50 найкращих роботодавців у Facebook

(листопад 2021)

43% працівників не дотримуються інфогігієни у Facebook. Це дані нашого свіжого дослідження рівня інфогігієни співробітників ТОП-50 найкращих роботодавців (за версією Forbes у 2020 році).


Проте ситуація різниться у галузях. Тільки 23% працівників ІТ-та медіакомпаній не дотримуються інфогігієни у Facebook. Якщо прибрати ці дві сфери, то кількість тих, хто порушує інфогігієну, зросте до 48%.


Зріз недотримання інфогігієни такий: 
36,1% публікують на своїх Facebook-сторінках матеріали з ресурсів-сміттярок (14,8% – у ІТ- та медіагалузі).


15,4% (11,1% – у ІТ- та медіагалузі) публікують матеріали, які містять маніпулятивну інформацію.

 12,5% (5,1% – у ІТ- та медіагалузі) користувачів публікують фейки, в тому числі дописи, які були помічені Facebook як фейкові чи маніпулятивні.

 6,8% (1,1% – у ІТ- та медіагалузі) користувачів публікують результати тестів/ігор/опитувань чи флешмоби, які збирають дані користувачів під виглядом розважальної інформації.


Коротко про вибірку: 1 990 сторінок реальних українських користувачів Facebook, які працюють у компаніях топ-50 (аналізувалися дописи за травень-липень 2021 року). Обраховане теоретичне статистичне відхилення для наведених даних без урахування дизайн-ефектів не перевищує 2,5%.


Дослідження проводила волонтерська ініціатива з інформаційної гігієни "Як не стати овочем" та SemanticForce


Аналітичний матеріал на основі дослідження вийшов на Liga.net

 
 

Дослідження рівня інфогігієни українських користувачів Facebook

(січень 2021)

Реальний український Facebook – це вчителька Наталія (48 років) з Могилів-Подільська. Вища освіта, десятиліття роботи в школі, активна проукраїнська позиція.
Все це не захищає її від впливу інформаційних вірусів. Вона не заперечує шкоду від COVID-19, проте не хоче вакцинуватися і заохочує не робити цього інших.

На своїй сторінці вона часто публікує заклики допомогти дітям, але не знає, що їх створили шахраї. Вона поширює фото чудодійних ікон та молитов, але не зауважує, що вони – інструмент для популяризації ресурсів-сміттярок.

У цифрах це так:
61% реальних українських користувачів Facebook публікує матеріали з ресурсів-сміттярок – сайтів, публічних сторінок та груп.
39% публікують матеріали, які містять маніпулятивну інформацію.
26% користувачів публікують фейки, в тому числі дописи, які були помічені Facebook як фейкові чи маніпулятивні (13%).
25% користувачів публікують результати тестів / ігор / опитувань чи тексти флешмобів, які збирають дані користувачів під виглядом розважальної інформації.

У підсумку маємо 73% українських користувачів Facebook, які не дотримуються інформаційної гігієни.


Дослідження проводила волонтерська ініціатива з інформаційної гігієни "Як не стати овочем" та SemanticForce. Результати опубліковані в "Українській правді".
Вибіркова сукупність – 3 002 сторінок реальних українських користувачів Facebook (дописи за вересень-грудень 2020). Обраховане теоретичне статистичне відхилення для наведених даних без урахування дизайн-ефектів не перевищує 2,2%.


Аналітичний матеріал на основі дослідження вийшов на Українській правді.

 
 

Дослідження українського
суспільно-політичного YouTube - 2020

(листопад 2020)

Волонтерська ініціатива з інформаційної гігієни "Як не стати овочем" сформувала базу найбільш популярних українських YouTube-каналів суспільно-політичної тематики. Вона була розширена з допомогою компанії beTrue Media, яка з 2013 спеціалізується на вивченні YouTube та розвитку контенту на його платформі. В результаті була зібрана база з 334 українських YouTube-каналів.

За допомогою програмного забезпечення "beTrue Media" та на основі відкритих даних була сформована розширена статистика по кожному з каналів, яка дозволила проаналізувати їх розвиток за 19 показниками. Період аналізу 04.08-02.11.2020.

Всі канали були проранжовані за показником "кількість переглядів всіх відео каналу на 02.11.2020". Аналітики "Як не стати овочем" протягом 4 місяців вивчали контент кожного з 334 каналів та провели їх типологізацію.

На завершальному етапі аналітики "Як не стати овочем" виділили 41 канал – основних лідерів кожного типу. По них додатково вивчили географію переглядів відео каналів станом на 23.10.2020 та проаналізували топових коментаторів і тематику-тональність їх повідомлень.

Для цього застосовувався інструментарій beTrue Media та SemanticForce (міжнародна продуктова компанія, яка з 2009 року розробляє платформу моніторингу та аналітики медіа та соціальних мереж).

Аналітичний матеріал на основі дослідження вийшов на Українській правді.

Як українці дотримуються інформаційної гігієни у Facebook

(червень-серпень 2020)

54%

українських користувачів Facebook порушують базову інформаційну гігієну у соцмережі

34%

користувачів публікують
маніпулятивні заголовки та публікації

29%

користувачів публікують посилання
на сайти-сміттярки

13%

користувачів публікують фейки

10%

користувачів проходять тести,
які крадуть дані

Як дотримуються інформаційної гігієни у Facebook працівники 20 великих українських компаній

(січень-червень 2020)

34%

поширюють на своїх сторінках посилання на сайти-сміттярки

7%

опублікували матеріали, які були помічені Facebook, як фейкові чи маніпулятивні

27%

публікують тексти з маніпулятивними заголовками

21%

публікують фейки

13%

проходять тести на кшталт «Яка ти змія?» і віддають доступ до власних даних